WordPress Ajax (Popup) Modal İle Giriş Ve Kayıt Yapma Eklentisinin Kullanımı

Ajax login

WordPress Popup (açılır pencere)  Üye Giriş/Kayıt Eklentisinin Kullanımı

Wordpress basit bir blog scripti olarak gözüksede son rakamlara göre 55 bin eklentisi bulunmaktadır. bu eklentiler sayesinde WordPress'e istediğimiz özelliği ekleyebiliriz bunlardan biriside ajax login eklentisidir. fazla uzatmadan hemen nasıl kurulduğunu geçelim..

Eklentiyi yüklemek için eklentiler bölümüne geldikten sonra arama bölümüne ajax login yazmanız yeterli en üstte çıkacaktır eklentinin ismi "Ajax login and registration modal popup" + inline form dur. 
aşağıdaki resimden de görebilirsiniz..

worpdress modal
ajax login
 etkinleştirdikten sonra ayarlar bölümün den login/register modal kısmına tıklıyoruz ekletinin ayarları bu kısma geliyor. 

wordpress popup login ayar
wordpress popup login ayarları

Tıkladıktan sonra karşımıza gelen panelden sitemize koyacağımız giri/kayıt ol class larını almamız gerekiyor.. aşağıda gösterdiğim classları sırasıyla kopyalıyoruz önce üstekini sonrada alattakini 


wordpress ajax giriş kayıt classları
class ları kopyalayın

şimdi menü kısmından var olan menümüze bir link ekliyoruz eğer daha önceden bir menü eklemediyseniz önceki derslerimde menü eklemeyi anlatmıştım derse burdan ulaşabilirsiniz..
linkin yoluna  #login şeklinde yazıyoruz isminide giriş yap yazabilirsiniz. daha sonra menüye ekle diyoruz.. 
Ekleyince zaten yan taraftaki menüye geçer şimdi yapmamız gereken giriş butonumuzu açıyoruz. 
eğer class ekleme yeri gözükmüyorsa üst taraftaki  ekran tercihleri bölümüne tıklayın aşağı doğru bir pencere çıkacak burdan css sınıflarını aktif ediyoruz..

menuye klass ekleme
Menu css sınıfları

daha sonra kopyaladığımız lrm-login ve lrm-hide-if-logged-in kodlarını oluşturmuş olduğumuz linke sırasıyla ekliyoruz. aşağıda gösterdim. zaten ajax login ayarlar bölümünde'de resim olarak bunun nasıl ekleneciğini gösteriyor.

wordpress menuye klass ekleme
wordpress menuye class ekleme

 menumuzu kaydediyoruz, kaydetmeyi unutmayın yoksa geçerli olmaz. bu arada classların ne işe yaradığınıda sölim lrm-login modalımızı ekranda göstermeyi sağlar, lrm-hide-if-logged-in ise giriş yapıldıktan sonra linki gizler yani zaten giriş yapmış birisinin giriş yap linkini görmesine gerek yoktur hem kullanıcı şaşırabilir acaba giriş yapmadım mı diye 

şimdi sitemizin Anasayfasına geliyoruz ve oluşturduğumuz giriş yap linkine tıklıyoruz 

Eğer link sizde gözükmüyorsa menüye gösterilecek bir konum ayarlamamış olabilirsiniz menü oluşturduğunuz yerin altında menü üsttemi gözüksün alttamı gözüksün şeklinde bir yazı olur nerde göstericekseniz işaretliyorsunuz menü dersimde bunuda anlatmıştım, yaptıktan sonra eğer yine gözükmüyorsa üyeliğinizle giriş yapmışsınız demektir, üyelğiniz den çıkış yapıp tekrar deneyin. ve giriş yap linkine tıklayın sonuç aşağıdaki gibi olucaktır..

wordpress popup login giris yap üye ol ekranı
Wordpress giriş yap modal

Not : sizde sadece giriş yap gözüküyor üye ol kısmı gözükmüyorsa ayarlar panelinden üye ol kısmını açmanız gerekiyor normalde WordPress ilk kurulduğunda üyeliklere kapalıdır. 
ayarlar -> genel paneline girdiğinizde isteyen herkes üye olabilsin şeklinde bir yazı görüceksiniz yanındaki kutucuğu işaretleyin ve kaydedin işlem tamamdır..

Üye giriş panelimiz gördüğünüz gibi popup şeklinde çıkıyor yalnız sizde yazılar ingilizce gözükür ben sonradan türkçeye çevirdiğim için türkçe olarak gözüküyor onuda ayar panelinden yapabiliyorsunuz. şimdi onu göstermeden  önce giriş yaptığımız zaman bizi yönlendirmiyor bunu ayarlamamız lazım giriş tuşuna bastığınız da üstte bi yazı çıkar giriş yaptınız pencereyi kapatabilirsiniz şeklinde yazar. biz bunu giriş yaptıktan sonra bizi tekrar anasayfa yönlendirsin şeklinde ayarlıcaz..

eklentimizin ayarlar kısmına geldikten sonra action redireckts kısmını seçiyoruz çıkan pencerede en üstteki action after login kısmından reload (refresh) page kısmını seçiyoruz yani giriş yapıldıktan sonra sayfa yenilensin demiş oluyoruz ingilizde anlamıda budur.. 

popup giriş yaptıktan sonra sayfa yenileme işlemi


İsterseniz burdan farklı işlemlerde yapabilirsiniz aşağıda bir sürü ayarı var mesela örnek vermek gerekirse giriş yapıldıktan sonra sitedeki istediğiniz bir sayfa yönlendirebilirsiniz mesela sayfalar kısmından yeni bir sayfa oluşturursunuz şartlar ve koşullar diye gerekli yazılarınızı yazarsınız kişi üye olduktan sonra burdaki sayfaya direk yönlendirebilirsiniz. yada eğer wordpress alışveriş eklentisi kullanıyorsanız direk alışveriş sayfasına yönlendirirsiniz bir çok özelliği mevcuttur..

Şimdide son olarak giriş modalımızda ki yazıları türkçeye çevirelim. bunu da aynı panelden yapıyoruz Expressions bölümüne tıklıyoruz karşımıza zaten ilgili bütün yazıların olduğu kısım çıkıyor istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. ingilizce bilginiz yoksa Google çeviriden bakabilirsiniz. ben nasıl yaptığımı aşağıda gösterdim.. 

login jax türkçe
wordpress modal türkçe yapma


wordpress ajax login türkçeye çevirme
ajax login türkçe yapma

Daha fazlası da var ben bukadarını çevirebildim siz google çeviri ile geri kalanını da çevirebilirsiniz. 
benim anlatacaklarım bu kadardı aslında çokta zor değil sadece yazıya dökünce çok zormuş gibi gözükebilir resimlerle de detaylı göstermeye çalıştım. umarım yardımcı olabilmişimdir. sormak istediğiniz sorular varsa bu yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz videolu anlatımını anlatmamı isterseniz yorumlarda belirtin..

bizi youtube kanalımızdan da takip edebilirsiniz : http://bit.ly/2PjNlaXYorumlar

Popular

Smf Forum Kurulumu En Guncel Surumu

Honeygain Sitesinden ilk Paramı Çektim (İnternetten Para Kazanma) Detaylar İçerde