Php'de Endif ve Endwhile Kullanımı

Endwhile Kullanımı

Php'de bazı fonksiyonların farklı kullanımları mevcuttur. bu dersimizde İf ve While döngüsünün farklı kullanımını görücez. şimdi diyebilirsiniz'ki ben kendi bildiğim yöntemle kullanıcam bu yöntemler bana lazım değil aslında normal kullanımdan hiçbir farkı yoktur, ama siz İnternet'te Php için bir kod yada uygulama arattığınızda İf ve While döngüsünün farklı kullanımını görebilirsiniz yada bir tema düzenlemeye kalktığınızda farklı kullanımlar olabiliyor, böle olunca'da kodu anlamakta zorluk çekersiniz bu yüzden farklı kullanımları bilmek şart diyebilirim.

öncelikle if koşulunun farklı kullanımını anlatalım normalde if koşulu bildiğiniz gibi bu şekilde kullanılıyor  if(koşul) {değer} farklı kullanımı ise if(koşul) : değer  endif;   burda aslında sadece süslü parantezlerin yerine açılırken : geliyor kapanır'kende endif; yazıyoruz aşağıdaki örnekte görebilirsiniz..

    $a = 5;
  
    if($a == 5): 
   
    echo "doğru";
  
    endif;
  

peki bu yapıda else ve elseif  nasıl kullanıcaz aynı yöntem burda'da geçerli elseif(koşul) : yazarak devam edebilirsiniz..

   $a = 6;
  
    if($a == 5): 
   
    echo "doğru";
    
    elseif($a == 6): 
  
    echo "a değişkeni değeri 6 dır";
   
    else : 
  
     "a değişkeni 5 yada 6 ya eşit değildir.";
  
    endif;

şimdide while döngüsünün farklı kullanımına bakalım.
burdada aynı yöntem geçerlidir normalde while(koşul) { değer} bu şekilde farklı kullanımı ise while(koşul):  değer endwhile; aşağıdaki örnekte görebilirsiniz..$a = 1;
  
    while($a <= 10):
   
     echo $a;
    
     $a++;
  
    endwhile;

Bu özelliği switch case yapısındada kullanabilirsiniz bu yazıda anlatıcaklarım bukadardı sormak istediğiniz sorular varsa bu yazının altına yorum yazabilirsiniz

Bizi youtube kanalımızdanda takip edebilirsiniz : http://bit.ly/2PjNlaX

Yorumlar

Popular

Smf Forum Kurulumu En Guncel Surumu

Honeygain Sitesinden ilk Paramı Çektim (İnternetten Para Kazanma) Detaylar İçerde