SubDomains (Alt Alan Adı) Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Subdomain (alt alan adı)

Subdomain Nedir Nasıl Oluşturulur ? 

İnternet kullanımının artmasıyla birlikte site kullanım oranlarıda artmaya başladı özellikle insanlar genelde ücretsiz bir site açmayı tercih ediyor firmalarda ihtiyaçları karşılamak için farklı çözümler sunuyor bunlardan biriside Subdomain !

Nedir Bu Subdomain

hemen bir örnek verelim şuan bu makaleyi okuduğunuz site Blogger üzerinden açılmıştır blogger aslında bir tane sitedir ama SubDomin oluşturarak herkese ayrı site kurma imkanı verir yani bir tane domain üzerinden birden fazla site adı oluşturmak için Subdomain kullanılır. normalde blogger.com bir tane domain oluyor. bu şekilde oluşturulunca kolayvideodersler.blogspot.com  bir SubDomain açmış oluruz..

Hosting panellerinde'de bu özellik bulunur diyelimki bir tane domain aldınız ve içine birden fazla site kurmak istiyorsunuz hosting panel üzerinde Subdomain seçeneğini bulunur aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi..

SubdomainTıkladıktan sonra aşağıdaki panel gelir burda size bir isim girmenizi söler istediğiniz bir isim girebilirsiniz, ismi girdiğiniz zaman diyelimki filmler diye bir isim girdiniz sonuna sitenin ismini ekler filmler.ucuzuerıenler.xyz gibi sitenizin adı neyse sonuna koyar aslında bu yöntem hostinginizin içine bitane klasör oluşturur. 

subdomain nasıl oluşturulurAşağıda gördüğünüz gibi filmler eklediğimiz zaman site adı filmler.ucuzuerıenler.xyz şeklinde oldu
ve birtane filmler adında  klasör oluşturdu hostingin içinde; yanda bunu görebilirsiniz..
klasör oluşturmak
Subdomain
 Filezilla yada hosting panelinden dosya yöneticisine girdiğinizde filmler adında bir klasör oluştuğunu göreceksiniz. 
bu klasörün içine site kurabilirsiniz kurduğunuz siteyi açmak için  filmler.ucuzuerıenler.xyz  bu adresi kullanıyorsunuz.

 Gördüğünüz gibi artık birtane domain alarak içine birden fazla site kurmayı öğrenmiş olduk aslında çok basit bir işlemdir. bu arada ben hostinger sitesinden yapmayı gösterdim ama hepsinde aynı mantık kullanılır hostinger sitesinden Domain ve Hosting almayı bilmiyorsanız bu linkten anlatım video'suna ulaşabilirsiniz. herkese iyi günler..


Yorumlar

Popular

Smf Forum Kurulumu En Guncel Surumu

Honeygain Sitesinden ilk Paramı Çektim (İnternetten Para Kazanma) Detaylar İçerde