Web sitesi kurulumu ve html

html kullanımı


Html kelimesi bilişim dünyasında genel olarak ne anlama geldiği bilinse de, sektöre yeni adım atan öğrenmek isteyen adaylar html’in genel anlamda programlama dillerinden biri olduğunu düşünürler. Halbuki html bu düşünülenler gibi program dili olma özelliği taşımamaktadır. Peki html nedir?
“ Hyper text markup language “ olarak adı oluşturulan Html tanımının aslında Türkçe karşılığı tam olarak yazıya çevirilmemekle  beraber biz yinede onu en yakın haliyle açıklayacağız.  Nedir peki açıklama? Çok yere açılan metin… Konu hakkında bilgisi olmayanların şaşırdığını biliyoruz. Fakat programlama dilleri bir yana dursun, html bildiğimiz yazıdır aslında. Neden yazı olduğunu anlatmak faydalı olacaktır.Bu şekilde web sitesi kurulumu ve html ilişkisini algılamak daha da kolay bir eyleme dönüşecektir.
Html, hazırladığımız web sayfaları üzerine kullanılan bir işaretleme dili olarak kendini tanımlamaktadır. Betik dili demek te yanlış olmayacaktır. Bu işaretleme dili, genel anlamda tüm internette kullanıcılarının tercih ettiği internet tarayıcılarıyla ilişki içindedirler.  Öyledir ki, web tarayıcıları bu işaretleme dilinde kullanılan kodları tanımlayarak görsel anlamda web sayfalarına dönüşmelerini sağlarlar. Yani bir nevi web sitelerinin çözümleyicisidir diyebiliriz. Fakat kesinlikle programlama dili olmadığını tekrar ederek vurgulamak yerinde olacaktır.
Web sitesi kurulumu ve html ilişkilendirilmesinde, Html’in asıl işlevinin yazılarınızı, görsellerinizi, videoalarınızı ve web sitenizde kullanacağınız diğer tüm içerikleri sayfa haline dönüştürmek, konumlandırmak olduğunu bilmeniz gerekir. Arama motorları da bilgiyi ondan tedarik ederler. Web sitenizin tarayıcılarda oluşan görünümleri ise html ile gerçekleşir.
Web sitesi kurarken hangi alt yapıyı kullanırsanız kullanın, altyapının kendi özellikleri bir yana dursun, html için yazacağınız şeyler bellidir. Fakat örnek olması açısından biz size herkes tarafından kullanılan Windows işlemciyle bu çalışmanın nasıl yapılacağını göstereceğiz. Windows işlemcisine sahip bir bilgisayarda masa üstünde not defterini tıklayarak yeni sayfa açınız. Açtığınız sayfanın içerisine aşağıda ki içeriği yazınız.
<html>
<head>
<title>Sayfa Başlığını yazın</title>
</head>
<body>
Sayfa içeriğini yazın <b>Koyu olmasını istediğiniz metninizi buraya yazın</b>
</body>
</html>

Yukarıda ki içeriği yazdıktan sonra dosya adını deneme.htm olarak kaydediniz. Hemen akabinde ise dosyanın üzerine gelerek çift tıklayınız. Oluşturduğunuz dosyanın tarayıcı üzerinde açıldığını göreceksiniz. İşte bu işlem html’in asıl amacını ve ne işe yaradığını gösterir. Örneğin sayfanın içerisine yazmış olduğumuz ilk etiketimiz ( yazılım ve bilişim dünyasında tag ismi verilir) <html>  olarak karşımıza çıkmaktadır. Htlm etiketinin buradaki görevi, dosyanın hareket ettirileceğini ifade etmesidir. İçeriğimizde konuşlandırdığımız son etiket olarak gözüken </html> ise kullandığınız tarayıcıya dosyanın son bölümünün geldiğini bildirir.
Peki <head> etiketleri ne işe yaramaktadır?
Bizim yazmış olduğumuz içeriğe göre yazının konu başlığını gösterir. Fakat unutmamanız gereken en önemli şey konu başlığı bilgisinin tarayıcınızda gözükmeyecek oluşudur. Yine aynı içerikte konuşlandırmış olduğumuz birde body etiketi mevcuttur. <body> etiketlerinin arasında oluşturduğumuz içerik kısmı ise tarayıcı kısmında karşınıza görüntülenmek üzere  belirecektir.
Html’de <b> etiketleri neyi ifade eder?
Yine yukarıda yazmış olduğumuz içerikte <b> etiketleriyle yapılandırılmış olan içerik kısmı koyu bir şekilde belirginliğini ortaya koyacaktır. Bir nevi koyulaşma diyebiliriz. Yazı düzenlemelerinde bold olarak tanımını almıştır aslında.
Sonuç
Html kodlar bir yana dursun, web sitenizin ziyaretçilere görünen yüzüdür demek kesinlikle doğru olacaktır. Web sitenizi onunlar sunar, onunla pazarlar, ziyaretçilerinizi onunla kucaklarsınız.

Yorumlar

Yorum Gönder

Popular

Smf Forum Kurulumu En Guncel Surumu

Honeygain Sitesinden ilk Paramı Çektim (İnternetten Para Kazanma) Detaylar İçerde